Jak podtrzymywać dobre relacje z uczniami w dobie nauki zdalnej
Proces adaptacji do edukacji zdalnej przypomina naprawianie samochodu na środku autostrady – musisz zmienić niemal wszystko, ale pod żadnym pozorem nie wolno Ci się zatrzymać. Wiele dotychczasowych sposobów na budowanie relacji z Twoją klasą: uśmiech, bezpośredni kontakt, podanie ręki na przywitanie, zostało Ci odebrane. Cały czas eksperymentujesz z nowymi sposobami. Równocześnie toczy się proces kształcenia: sprawdziany, wystawianie ocen, realizacja programu. Gdy uporasz się już z tym wszystkim, czujesz olbrzymie zmęczenie.
Zależy Ci jednak, pomimo tych trudności, na dobrych relacjach z Twoimi uczennicami i uczniami. Szukasz pomysłów, jak je podtrzymywać? Skorzystaj z naszych inspiracji:
Dzielenie się emocjami
W tych trudnych czasach dzieci i młodzież przeżywają wiele niełatwych emocji. Czasem samo otworzenie się przed kimś przynosi ulgę. Pytaj się wprost swoich uczniów i uczennic, jak dziś się czują. Nastolatki chętniej podzielą się szczerymi odpowiedziami, jeśli zadbasz o anonimowość i dyskrecję. Na aplikacjach typu UQuiz.com, Mentimeter, SurveyMonkey etc. stworzysz łatwo i za darmo prostą ankietę, która pozwoli respondentom na anonimowe wypowiedzi. Z kolei młodsze dzieci chętnie skorzystają z termometru emocji lub piktogramów z emocjami.
Trwałe rytuały
Budzą one poczucie bezpieczeństwa – tak potrzebne obecnie nawet najbardziej pozornie niezależnym i zbuntowanym nastolatkom. Zaproponuj swojej klasie aktywność, od której zawsze będziecie zaczynać lekcję. Może to być piosenka, grafika z tematem lekcji, ciekawostka dnia lub zapytanie dzieci, jaka emocja im towarzyszy.
Wspólna twórczość
Obecnie wiele starszych dzieci i nastolatków godzinami gra w gry online – ta aktywność daje im poczucie, że wspólnie robią coś ze swoimi rówieśnikami. Daj im to poczucie także podczas lekcji. Zaproponuj wspólne tworzenie czegoś: rysunku, mapy myśli, prezentacji, gazetki szkolnej, a może nawet filmiku. Stwórz grupy projektowe lub zaproś do działania całą klasę – najważniejsze, aby nikt nie został pominięty. Pochwal swoich podopiecznych za współpracę i pozwól im nacieszyć się efektami ich działania.
Pomoc koleżeńska
Starsze dzieci i młodzież najskuteczniej uczą się wtedy, gdy wcielają się w rolę nauczyciela swoich rówieśników. Poleć swoim uczniom i uczennicom, aby w ramach wzajemnej pomocy przygotowali testy lub ćwiczenia dla koleżanki czy kolegi. Na pewno poradzą sobie z obsługą aplikacji edukacyjnych takich jak Kahoot!, Quzizz, Quzilet, Socrative, Learning.Apps, Wordwall itp. i przygotują atrakcyjną i interaktywną pomoc naukową dla innych… i przy okazji także dla siebie. Skorzystają z tej metody skuteczniej, jeśli podasz im jasne, konkretne kryteria, jakie musi spełniać taki test lub ćwiczenie.
Modelowanie dobrych nawyków
Jak doskonale wiesz, dzieci i młodzież najskuteczniej uczą się przez dobry przykład. Aby powstał u nich dobry nawyk, ktoś musi go najpierw zamodelować 😉. Bądź dla nich inspiracją! Chcesz, aby uczennice i uczniowie uprawiali sport i odpoczywali od ekranów? Jeżeli czujesz spadek nastroju lub zmęczenie grupy, zorganizuj krótką gimnastykę. Wystarczy kilka ruchów naprzemiennych by pobudzić mózg do działania! Propozycje ćwiczeń znajdziesz wkrótce na naszym blogu.
Czy te rady zainspirowały Cię? Znajdziesz ich więcej na naszej stronie na Facebooku. A może masz inne pomysły na budowanie relacji w Twojej klasie? Napisz, co o tym sądzisz, w komentarzach.
Zobacz też nasze kusy dla nauczycieli i korzystaj z naszych rad, aby nie trzeba było odsyłać dzieci do specjalistów, ale gdy kryzys obserwuj i interweniuj.