Kinezjologia edukacyjna – czy ruchem fizycznym możemy wpływać na mózg?
Czym jest kinezjologia edukacyjna?
To metoda pracy nad rozwojem mózgu poprzez ćwiczenia fizyczne. Twórcy tej metody, Paul i Gail Dennisonowie, zaobserwowali, że pewne proste ćwiczenia powtarzane regularnie prowadzą do szybkiej i wyraźnej poprawy funkcjonowania mózgu. Dostrzegli oni korzystne zmiany w następujących obszarach:
- koncentracja uwagi;
- zapamiętywanie;
- czytanie ze zrozumieniem;
- pisanie;
- słuchanie;
- motoryka mała;
- koordynacja wzrokowo-ruchowa;
- radzenie sobie ze stresem;
- stan równowagi psychicznej;
- komunikacja ze sobą i innymi;
- lepsza organizacja zewnętrzna i wewnętrzna.
Technika ta wykorzystywana jest także w ramach terapii pedagogicznej u dzieci i młodzieży ze specyficznymi trudnościami uczenia się takimi jak dysleksja, dysgrafia, dysortografia, nadpobudliwością psychoruchową oraz doświadczających trudności w szkole (np. ze względu na konieczność nadrobienia dużych zaległości, zmiany etapu edukacji itp.).
Jak działa ta metoda?
Ćwiczenia usprawniają działanie mózgu w trzech wymiarach:
- Lateralności czyli równowagi i współpracy między prawą a lewą półkulą mózgu.
- Skupienia lub koncentracji czyli równowagi między pniem mózgu, a płatem czołowym.
- Stabilności czyli organizacji systemu limbicznego.
W wymiarach tych mogą powstać zakłócenia, które są stopniowo likwidowane poprzez wykonywanie ćwiczeń ruchowych.
Kto może stosować tę metodę?
Metoda jest przeznaczona dla wszystkich, którzy chcą poprawić funkcjonowanie swojego mózgu. Mogą ją stosować dzieci, młodzież oraz dorośli w każdym wieku.
Ćwiczenia są bezpieczne, łatwe do wykonania i atrakcyjne. W przypadku młodszych dzieci możesz swobodnie wpleść je w codzienną zabawę. Starsze dzieci i młodzież mogą samodzielnie włączyć te ćwiczenia do swoich codziennych nawyków – na przykład wykonywać je przed rozpoczęciem uczenia się lub w ramach przerw w trakcie nauki.
Gdzie możesz trenować tę metodę?
Jest ona wykorzystywana w ramach terapii pedagogicznej w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, prywatnych gabinetach terapeutycznych, szkołach. Można jednak po odpowiednim przeszkoleniu trenować zgodnie z tą metodą w warunkach domowych. Jedyne czego potrzebujesz, to odrobina miejsca, znajomość właściwych ćwiczeń oraz… odpowiednia motywacja i chęć do wprowadzania zmian.
Gdzie możesz poznać tę metodę?
Ćwiczenia pochodzące z kinezjologii edukacyjnej poznasz na naszych indywidualnych zajęciach skierowanych do uczniów ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się oraz trudnościami w koncentracji. Pracujemy także z elementami tej metody na naszym kursie Poznawaj… Ucz się… Zwyciężaj adresowanym do uczennic i uczniów, którzy chcą uczyć się szybciej, skuteczniej, łatwiej.
Już teraz wybierz kurs stosowny do Twoich potrzeb i przekonaj się sam o skuteczności tej metody.