Edukacja domowa – dowiedz się wszystkiego, co potrzebujesz!
Edukacja domowa z różnych przyczyn zyskuje na coraz większej popularności. Jednak ta forma kształcenia ciągle budzi wątpliwości u części rodziców. Rozwiej je razem z nami!
Na czym polega edukacja domowa?
Uczennice i uczniowie są zapisani do szkoły stacjonarnej, ale nie uczęszczają na lekcje. Mają obowiązek przyswoić sobie treści, które są wymagane w programie szkolnym. Na koniec każdego roku szkolnego przystępują do egzaminu. Jednak sposób, w jaki dzieci i młodzież opanowują wymagany materiał, jest całkowicie dowolny. Możesz dobrać metody uczenia się tak, aby jak najlepiej odpowiadać na potrzeby, zainteresowania, predyspozycje i mocne strony Twojego dziecka.
W takim razie kto uczy dzieci?
Młodsze dzieci z łatwością opanują materiał z pomocą rodziców lub innych osób, które się nimi opiekują. Starsze dzieci i młodzież mogą uczyć się samodzielnie lub w miarę potrzeb pod kierunkiem prywatnych nauczycieli, guwernerów, osób z rodziny. Istnieje wiele stowarzyszeń i organizacji, które łączą rodziny objęte edukacją domową. Dzieci uczą się wspólnie w małych grupkach. Natomiast rodzice specjalizujący się w różnych dziedzinach lub zatrudnieni przez nich nauczyciele służą im, gdy istnieje taka potrzeba, pomocą i wsparciem.
Czy poradzę sobie z całkowitą odpowiedzialnością za edukację mojego dziecka?
W przypadku tradycyjnej edukacji, dzieci i młodzież i tak muszą odrabiać pracę domowe i przygotowywać się do sprawdzianów. Rodzice tracą wiele energii i czasu na zewnętrzne motywowanie i kontrolowanie postępów szkolnych dzieci.
Natomiast, gdy dzieci i młodzież mogą uczyć w atrakcyjny dla nich sposób, powstanie u nich nawyk samodzielnej pracy i wewnętrzna motywacja do działania. Pewnie doskonale wiesz, jak ważne są to kompetencje w dorosłym życiu.
Samodzielna edukacja wymaga takich umiejętności, jak stawianie sobie celów, zarządzanie sobą w czasie, planowanie działania. Dobrze, aby Twoje dziecko znało swoje mocne strony i umiało dobrać właściwy dla siebie styl uczenia się. Te kompetencje zyska, korzystając z naszego kursu Poznawaj, ucz się, zwyciężaj. Z nami dowie się, jak samodzielnie uczyć się szybko, skutecznie i efektywnie.
Czy zamknięcie dziecka w domu nie zaszkodzi w rozwoju społecznym?
Dostrzegasz wady tradycyjnej edukacji, ale z nostalgią wspominasz swoje koleżanki i kolegów ze szkolnych lat. Nie chcesz pozbawiać Twojego dziecka tych cennych doświadczeń. Jednak edukacja domowa nie oznacza, że dziecko spędza czas w izolacji od koleżanek i kolegów. Pomyśl o zapisaniu Twojej córki lub syna na dodatkowe zajęcia: sportowe, artystyczne, wolontariat, harcerstwo. Warto też organizować edukację domową razem z kilkoma rodzinami, by grupa dzieci mogła spotykać się i uczyć się razem. Taka grupka może wychodzić do bibliotek, muzeów, planetarium, ogrodu botanicznego. Edukacja domowa nie musi odbywać się wyłącznie w domu!
Jakie wymogi formalne muszę spełnić?
Zgodnie z najnowszymi przepisami (Prawo oświatowe: teks. Jedn. Dz.U. z 2021 r., poz.1082- art. 37; prawo oświatowe: Dz.U. z 2021 r., poz.762) możesz zapisać Twoje dziecko na edukację domową w dowolnym momencie roku szkolnego. Wystarczy, że złożysz do dyrekcji szkoły trzy dokumenty: wniosek do szkoły stacjonarnej, oświadczenie, w którym rodzice deklarują, że zdają sobie sprawę, że ich dziecko musi zapoznać się z podstawą programową i zobowiązanie dziecka do przystępowania do egzaminów. Po wyrażeniu zgody przez dyrektora szkoły możesz rozpocząć edukację domową. Nie musisz zapisywać dziecka do szkoły w pobliżu waszego miejsca zamieszkania. Wielu rodziców korzysta z tego udogodnienia i wybiera szkoły o przyjaznym nastawieniu do edukacji domowej, niekoniecznie w najbliższej okolicy.
Co zyskam ja i moje dziecko?
Oszczędność czasu: oszczędzisz czas zarówno ze względu na brak konieczności dojazdów, jak i
sprawniejszą organizację uczenia się.
Indywidualne metody uczenia się: dopasowane do możliwości, zainteresowań, predyspozycji i potrzeb Twojego dziecka. Uczenie się po swojemu sprawia, że zdobywanie wiedzy to fajna przygoda!
Zdolność samodzielnego wyznaczania i osiągania celów, planowania działania i zarządzania sobą w czasie. Ucząc się samodzielnie dziecko samo buduje korzystne nawyki i uczy się samodyscypliny. Wewnętrzną motywację do uczenia się: dziecko poznaje świat w naturalny, spontaniczny sposób, z radością i pasją.
Mniej niepotrzebnego stresu: nie chodzi tu o brak obowiązków i zadań wykonania. Raczej o oszczędzenie sobie stresu związanego z codziennymi, wyczerpującymi dojazdami bądź tempem lub metodami pracy niedopasowanymi do potrzeb dziecka.
A może masz już doświadczenie z edukacją domową? Podziel się z nami w komentarzach.